TEN BLOG UCZESTNICZYŁ W KONKURSIE NA BLOG ROKU 2009

TEN BLOG UCZESTNICZYŁ W KONKURSIE NA BLOG ROKU 2009
W GŁOSOWANIU W II ETAPIE BLOG ZAJĄŁ 15 MIEJSCE NA 292 BLOGI I NIE ZAKWALIFIKOWAŁ SIĘ DO KOLEJNEJ TURY. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY ODDALI GŁOS NA TEN BLOG BO BEZ WAS NIE OSIĄGNĄŁBYM TAK DOBREGO WYNIKU!!!:))))

Tuesday, October 12, 2010

62. Kulista tęcza nad stacją PKP w Bydgoszczy

Witajcie!

Gdy w piątek dojeżdżałem
do Dworca Głównego PKP
w Bydgoszczy
na niebie zaobserwowałem
dziwną kolistą tęczę
szybko wyciągnałem aparat
i przez brudną szybę w przedziale
wykonałem tą oto
serię fotek
by podzielić się z Wami
wrażeniem z tego niecodziennego
zjawiska atmosferycznego

12


***
Wasz
Slavko
Snip

6 comments:

 1. Ciekawe zjawisko!
  Wskazówka: żeby nie przycinało Ci prawej krawędzi ramki zdjęć w notce - ustawiaj zawsze w opcjach zdjęć "do lewej".

  Pozdrawiam ;)

  ReplyDelete
 2. Fajne! Takie coś nazywa się słońce poboczne i powstaje na przecięciu halo (krąg wokół słońca) z kręgiem parhelicznym (dużo rozleglejszym, biegnącym na wysokości słońca). Słońca poboczne są zwykle dwa (symetrycznie po obu stronach), choć czasami, ze względu na chmury, można dostrzec tylko jedno. Są dobrze widoczne, gdy promienie słoneczne załamują się w cienkiej warstewce chmur. Ciekawe zjawisko, czasami udaje mi się go zaobserwować, ale jeszcze nie udało mi się go porządnie sfotografować.

  ReplyDelete
 3. Ad. Oleńka: Jako przesadny osobnik uznałem je za dobry omen, zwłaszcza, ze był to mój pierwszy dłuzszy spacer po tym mieście. Czy był to dobry znak okaze się 18 paxdziernika. Za radę dziekuję. Faktycznie czasem obcinało mi fotki przy centrowaniu. Bede miał to na uwadze:)
  Ad. Bagafarna: Wielkie dzieki za naukowa definicję! Przynajmniej wiem jak to sie nazywa fachowo. Kiedys cos podobnego sfotografowałem nad Warszawą. Juz nie pamietam czy to opublikowałem na któryms z moich blogów. Przynajmniej miałem taki zamiar. Ale nie zawsze go realizuję, nawet jak mam obrobione fotki, gdyz zdarzaja mi sie, zwłaszcza ostatnio inne priorytety:(

  ReplyDelete
 4. Widzialam tecze w ksztalcie kuli na Mazurach,w okolicy Szczytna.Wracajac z Jerutek zauwazylam nad lasem wyrazna,kolorowa Tecze w ksztalcie kuli.Jechalam z mezem Samochodem,az sie zatrzymalismy,gdyz takiej kolorowej kulki nie widzielismy

  ReplyDelete
 5. Widuję to zjawisko coraz częściej i zaobserwowałem, że ma silny związek z szerokimi smugami kumulacyjnymi zostawianymi przez niektóre samoloty. Kiedy samolot zostawia wąską smugę, zjawiska tego nie ma. Co wy na to?

  ReplyDelete